Omega-3 i omega-6 – jaka jest różnica?
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są często wymieniane jako istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czym się różnią? Oba kwasy tłuszczowe odgrywają istotną rolę w procesach przemiany materii. Różnica polega na tym, że kwasy tłuszczowe omega-6 są bardziej dostępne w pożywieniu. Kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 „konkurują” ze sobą. Nadmiar kwasów tłuszczowe omega-6 obniża wykorzystanie kwasów tłuszczowych omega-3. Ten brak równowagi może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Warto więc zadbać o właściwą proporcję obu kwasów w organizmie. Jak? Na początek możesz zastąpić bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 olej słonecznikowy, np. olejem rzepakowym, czy lnianym, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
Spis Treści
- Omega-6 w nadmiarze
- Niedosyt Omega-3
- Omega-3 i omega-6
- Jedz więcej ryb
Omega-6 w nadmiarze
Kwas tłuszczowy omega-6 jest szczególnie ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Uzupełniamy go poprzez produkty roślinne, takie jak np. olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany i margarynę. Występuje on również w zbożach, orzechach i pestkach dyni. Nasza dieta jest bogata w te pokarmy, a duża ich część jest ukryta pod postacią herbatników, chipsów ziemniaczanych, gotowych posiłków, pieczywa itp.
Niedosyt Omega-3
Kwas tłuszczowy omega-3 jest szczególnie ważny dla mózgu, serca i wzroku. Ten kwas tłuszczowy pozyskujemy głównie z produktów morskich, zwłaszcza z tłustych ryb, takich jak łosoś, pstrąg, sardynki, makrela, sardela i śledź. Problem polega na tym, że nie jemy go wystarczająco dużo, aby uzupełnić zalecaną dawkę.
Omega-3 i omega-6
Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy obu kwasów tłuszczowych – omega-6 i omega-3. Ale faktem jest, że w procesie przemiany oba te kwasy konkurują o te same enzymy. Kiedy dostajemy duże ilości omega-6 i małą ilość omega-3, oznacza to, że kwas tłuszczowy omega-6 „wygrywa” obniżając wykorzystanie kwasu tłuszczowego omega-3. Idealnym rozwiązaniem dla zachowania zdrowej równowagi między kwasami tłuszczowymi jest zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3.
Czy wiesz, że optymalna proporcja kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 to 2-3 : 1?
To oznacza, że np. na każde 2-3 łyżki omega-6 powinna przypadać 1 łyżka omega-3.
Jedz więcej ryb
Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są tłuste ryby morskie. Warto urozmaicić dietę i jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie jesteś fanem ryb, możesz wzbogacić dietę o kwasy tłuszczowe omega-3 dzięki tranowi Möller’s lub kapsułkom Möller’s Forte z tranem.