Möller’s / Blog / Kwasy tłuszczowe Omega 3 / Jak poprawić wzrok? Omega 3 i inne składniki, które warto znać

Jak poprawić wzrok? Omega 3 i inne składniki, które warto znać

Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, które umożliwiają nam normalne, sprawne funkcjonowanie. W oczach znajdują się receptory odpowiedzialne za rozpoznawanie koloru czy natężenia oświetlenia. Wszystkie one pozwalają nam odbierać bodźce wzrokowe, reagować na nie i zapamiętywać. Ale w dzisiejszych czasach oczy są wyjątkowo przeciążone – ciągłe tkwienie przed ekranem komputera, godziny spędzane w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczone powietrze. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na kondycję tego niezwykle istotnego zmysłu. Bez solidnej pomocy z zewnątrz nasze oczy nie będą funkcjonować jak powinny. Jak poprawić wzrok, co na niego wpływa i jak żyć, by oczy były zdrowe? Sprawdzamy!

Udostępnij

Co jest dobre na wzrok – sprawdzamy!

Statystyki WHO wskazują, że co najmniej 2,2 miliarda ludzi na świecie ma problem ze wzrokiem. Ponad miliard przypadków chorób mogłoby zostać wyeliminowanych, gdybyśmy regularnie badali wzrok i dbali o zdrowie oczu.[1] Na szczęście coraz więcej mówi się dzisiaj o tym, jak istotny dla tego zmysłu jest zdrowy tryb życia.

Niebagatelne znaczenie ma dieta, która potrafi w dużym stopniu zredukować ryzyko chorób oczu. Do jadłospisu należy włączyć zielone warzywa – szpinak, brokuły, natkę pietruszki, jarmuż. Wszystkie one zawierają sporą dawkę luteiny chroniącej naczynia włosowate siatkówki oraz zapobiegającej negatywnemu wpływowi promieniowania UV.

Oczom przydadzą się również karotenoidy oraz witaminy z żółtych i czerwonych warzyw – marchewki, papryki, dyni i ziemniaków.

Bezwzględnie należy więc włączyć do codziennej diety więcej produktów bogatych w witaminy, których skład pozwala nie tylko dbać oczy, ale ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia całego naszego organizmu. Odpowiedź na pytanie o to, co jest dobre na wzrok, brzmi: warzywa i owoce.

Co wpływa na wzrok? Kwasy tłuszczowe omega 3 i inne ważne składniki

Ogromne znaczenie dla naszych oczu mają również kwasy tłuszczowe omega-3, które ostatnio cieszą się ogromną popularnością wśród osób dbających o swoje zdrowie. Coraz więcej mówi się o ich zbawiennym wpływie na organizm. Kwasy tłuszczowe omega-3 to m.in. kwas eikozapentaenowy EPA, kwas dokozaheksaenowy DHA czy kwas α- linolenowy ALA. Wszystkie one są ważne dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów – od układu krążenia, przez odporność, aż do zdrowia oczu i dobrego widzenia. Seniorzy, którzy regularnie spożywają produkty bogate w omega-3 są mniej narażeni na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej – choroby, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Takie wyniki badań przedstawiła Amerykańska Akademia Okulistyki.[2]

Żeby dostarczyć sobie odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega-3, należy przynajmniej dwa razy w tygodniu spożywać tłuste ryby morskie. Świetnie sprawdzą się: tuńczyk, łosoś atlantycki, śledź, makrela, halibut czy sola. W razie potrzeby dietę można uzupełnić o preparat bogaty w te niezbędne dla zdrowia substancje. Möller’s Omega-3 Rybki dla dzieci lub klasyczny tran norweski Möller’s sprawdzą się w tej roli doskonale. Codzienne wspomaganie się takimi suplementami diety na oczy pozwoli skutecznie uniknąć niedoborów, które są w naszym społeczeństwie powszechne. Badania wskazują, że jemy zdecydowanie za mało ryb, a ich spożycie z roku na rok spada. W roku 2016 średnio Polak zjadł 320 gramów tych produktów przez rok. A taką dawkę powinniśmy serwować sobie każdego dnia!

Jak poprawić wzrok? Pracuj rozsądnie

Dla zdrowia oczu znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale również jak żyjemy. Co wpływa na wzrok? Codzienna praca przed komputerem, oglądanie telewizji czy wpatrywanie się w ekran smartfona potrafią skutecznie upośledzić nasz zmysł widzenia. Niestety, dla wielu rezygnacja z pracy przy komputerze nie jest możliwa. Jak chronić wzrok, by służył nam przez wiele lat? Należy przestrzegać kilku prostych zasad.

  • Odległość naszych oczu od monitora nie powinna być mniejsza niż 70 cm
  • Siadamy zawsze tyłem do okna
  • Co pół godziny robimy przerwę od wpatrywania się w monitor
  • Ćwiczymy oczy – mrugamy, patrzymy w dal
  • Nawilżamy oczy kroplami
  • Jeśli to konieczne, używamy okularów do pracy.

Przestrzeganie tych kilku reguł pozwoli nam uchronić się przed zgubnym wpływem technologii na zmysł widzenia. Pamiętajmy, że oczy mamy jedne i że mają nam one służyć jeszcze wiele lat. Róbmy wszystko, by skrupulatnie się o nie zatroszczyć. Profilaktyka, zdrowa dieta, rozsądne rozporządzanie czasem – oto złota trójca zasad, którymi należy się kierować dbając o oczy.


[1] https://www.who.int/news-room/detail/08-10-2019-who-launches-first-world-report-on-vision

[2] https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/fish-vitamin-d-rich-foods-amd