Möller’s / Blog / Kiedy zachować ostrożność przy stosowaniu tranu? Przeciwwskazania do spożycia omega 3

Omega 3, z czym nie łączyć? Przeciwwskazania i zalecenia w stosowaniu tranu

Tran jest doskonale znany jako środek na poprawę odporności już od połowy ubiegłego wieku. Oprócz potrzebnych w organizmie kwasów Omega 3 zawiera również witaminy A i D, przez co wspomaga pracę mózgu i serca. Jednak włączając tran do codziennej diety, warto nie tylko znać jego prozdrowotne właściwości, ale wiedzieć także, kiedy lepiej ograniczyć jego spożycie i z czym nie wolno go łączyć. Czy tran i omega 3 można przedawkować?

Udostępnij
Morskie ryby są jednym z najpopularniejszych źródeł kwasów Omega-3

Omega 3 – przeciwwskazania

Kwasy Omega-3, chociaż mają tyle prozdrowotnych właściwości, mogą mieć także przeciwwskazania do ich stosowania. Zarówno w przypadku tranu, jak i jakichkolwiek innych preparatów zawierających kwasy Omega-3 należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza dotyczy to osób cierpiących na¹:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi – zarówno pacjenci chorzy na skazę krwotoczną i hemofilię, jak i osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol, klopidogrel, tiklopidyna i inne) powinny bardzo ostrożnie podchodzić do dawkowania preparatów bogatych w kwasy Omega-3. Ze względu na swoje właściwości antyaglutynacyjne (przeciwzakrzepowe), mogą one wzmacniać działanie leków i powodować wzmożone krwawienia (np. z nosa lub trudne w zahamowaniu krwawienia ze skaleczeń). Dlatego u osób tych przyjmowanie preparatów z kwasami omega-3 powinno pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską,
  • niewydolność wątroby – w zaburzeniach pracy wątroby, osoby stosujące wysokie dawki kwasów omega powinny częściej wykonywać badania czynności wątroby, poprzez oznaczanie w krwi parametrów wątrobowych (ALAT/ASPT). Ma to związek z faktem, że w wątrobie przebiega proces utleniania kwasów tłuszczowych, w związku z tym, w stanach niewydolności wątroby, wzmożone procesy utleniania mogą prowadzić do zintensyfikowania dolegliwości².

Nie ma również pewności co do tego, czy osoby uczulone na owoce morza mogą bezpieczne przyjmować tran, ze względu na to, że jest to olej rybi. Dla bezpieczeństwa zaleca się w takich przypadkach suplementację kwasów Omega-3 w innej postaci niż tran.

W przypadku, gdy kwasy Omega-3 przyjmowane są w postaci tranu przez kobiety ciężarne, należy skonsultować dawkowanie z lekarzem prowadzącym. Tran zawiera dosyć duże ilości witaminy A, które jest częścią wielu suplementów dla kobiet w ciąży, przez co może dojść do przyjmowania zbyt dużej dawki tej witaminy.

Z czym nie łączyć omega 3

Prawidłowa suplementacja opiera się na wiedzy, z czym konkretne substancje można łączyć, a jakich połączeń unikać. Ze względu na swoje działanie przeciwzakrzepowe³, kwasy omega-3 mogą intensyfikować działanie leków takich jak warfaryna czy acenokumarol. U pacjentów na stałe przyjmujących antykoagulanty (np. Warfin, duże dawki kwasu acetylosalicylowego i inne leki przeciwzakrzepowe) należy znacznie częściej wykonywać badania krzepliwości krwi (m.in. oznaczanie wskaźnika INR i APTT) i w razie konieczności zmniejszyć dawkowanie leków. 

Jednoczesne przyjmowanie niezmienionej dawki antykoagulantów wraz z dużymi dawkami kwasów Omega-3 może prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawień i zaburzenia krzepliwości krwi.

Przyjmując kwasy Omega-3, także w postaci tranu, należy pamiętać, by nie przyjmować ich wraz z wysokimi dawkami omega-6. Ze względu na podobną budowę, kwasy Omega-6 mogą ograniczyć wchłanianie kwasów Omega-3, a także neutralizować ich działanie, co może prowadzić do objawu niedoboru, mimo przyjmowania zalecanych dziennych dawek.

Jeśli formą przyjmowanego kwasu Omega-3 jest tran, należy zrewidować pozostałe suplementy diety i sprawdzić, czy ilość przyjmowanych witamin A i D zawartych w tranie nie będzie zbyt wysoka.

Nadmiar omega 3

Suplementacja kwasów Omega-3 jest zalecana głównie na niskie spożycie ryb i owoców morza w rejonie krajów Europy Środkowej, w tym Polski. Jednak osoby, które w jadłospisie mają znacznie więcej ryb niż przeciętnie, powinny zrewidować konieczność dodatkowej suplementacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca⁴, by zdrowe, dorosłe osoby spożywały do 4 gramów kwasów omega-3 na dobę. W przypadku kobiet ciężarnych i matek karmiących dzienna dawka wynosi 3 gramy.

Najwięcej kwasów omega-3 zawierają ryby takie jak⁵:

  • łosoś (1,8g na 100g),
  • sardela (1,7g na 100g),
  • sardynki (1,4g na 100g),
  • śledzie (1g na 100g).

Aby mieć pewność co do konieczności dodatkowego przyjmowania kwasów Omega-3, warto wykonać badania krwi, w których oznacza się poziom kwasów EPA i DHA (kwasu eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego, które wchodzą w skład grupy kwasów Omega-3).

Badanie takie warto wykonać również wtedy, gdy występują objawy, mogące świadczyć o zbyt wysokim poziomie kwasów omega-3 w organizmie. Do symptomów tych należą⁶:

  • zmniejszona krzepliwość krwi, czyli wydłużony czas krwawień, krwotoki z nosa, skłonność do siniaków,
  • dolegliwości trawienne – bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia,
  • pogorszenie dolegliwości o podłożu autoimmunologicznym – długotrwałe tłumienie i nadmierne ograniczenie stanu zapalnego, jakie wywołuje przeciwzapalne działanie kwasów omega-3 może pogorszyć aktywność immunologiczną, co w niektórych przypadkach może zaostrzyć objawy istniejących chorób autoimmunologicznych (np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, atopowych zapaleniach skóry czy w astmie).

W celu uniknięcia przedawkowania należy zwrócić uwagę na przyjmowane dzienne dawki kwasów Omega-3. Nie tylko te, zawarte w tranie, ale także we wszystkich przyjmowanych suplementach. 

Zbyt duży poziom kwasów omega może prowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak długo można brać tran?

Jak zażywać tran? Można przyjmować go przez cały rok, jednak z pewnymi ograniczeniami.
Suplementując tran, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość witamin A i D w pozostałych suplementach, jeśli są one przyjmowane. Wysoka zawartość tych witamin w tranie może prowadzić do ich przedawkowania, jeśli będą one suplementowane również przy pomocy innych preparatów. 

Dodatkowo w okresie letnim trzeba wziąć pod uwagę fakt, że witamina D jest produkowana podskórnie pod wpływem promieniowania słońca. Jeśli ekspozycja na słońce w tym czasie jest długa (czyli jeśli latem dużo czasu spędzamy na słońcu), warto zrewidować dawki witaminy D przyjmowane w suplementach –  w tym również w tranie. 

Dzienna dawka suplementacyjna witaminy D wynosi 10 mikrogramów dla zdrowych, dorosłych osób (według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia). Taką dawkę zapewnia wystawienie się na słońce na 15 minut w okresie letnim – pod warunkiem jednak, że odsłonięte jest do najmniej 18% ciała, nie są stosowane kremy z filtrem UV, a niebo nie jest pokryte smogiem.

Nie oznacza to jednak, że nie można przebywać na słońcu dłużej, ponieważ organizm jest tak skonstruowany, że nie można przedawkować witaminy D pochodzącej z wewnętrznej syntezy (czyli wytwarzanej pod skórą pod wpływem promieni UV).

Jak zażywać tran Möllers?

Suplement diety tran Möllers w butelce zawiera 1,1 g kwasów tłuszczowych Omega-3, 250 µg witaminy A, 15 µg witaminy D i 3 mg witaminy E w dziennej dawce (5 ml).

Tran Möllers wystarcza na dłużej, ponieważ dzienna dawka to tylko 5 ml. Nienaruszone opakowanie można przechowywać w temperaturze pokojowej, jednak po otwarciu zaleca się przechowywanie w lodówce i spożycie w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Takie postępowanie gwarantuje zachowanie świeżości preparatu i właściwości wszystkich jego składników.

Bibliografia:

1 BAYS, Harold E. Safety considerations with omega-3 fatty acid therapy. The American journal of cardiology, 2007, vol. 99, no 6, p. S35-S43.
2 SICIŃSKA, Paulina, PYTEL, Edyta, KUROWSKA, Joanna, et al. Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2015, vol. 69, p. 838-852.
3 MARCINIAK-LUKASIAK, K. Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3. Żywność Nauka Technologia Jakość, 2011, vol. 18, no 6.
4 BIENKIEWICZ, G. et DOMISZEWSKI, Zdzisław. Zawartość długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (LC n-3-PUFA) w wybranych gatunkach ryb. Magazyn Przemysłu Rybnego, 2008, no 2.
5 MATERAC, Ewa, MARCZYŃSKI, Zbigniew, et BODEK, Kazimiera Henryka. Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka. Bromat Chem Toksykol, 2013, vol. 46, no 2, p. 225-233.